Jdi na obsah Jdi na menu
 


Reakce žen na zapletené copánky

06/2014
Štěstí zapletené do vlasů
                                                                                    
raila2.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Když jsem si poprvé nechala zaplést copánky, byl to nezapomenutelný zážitek. Vedla k tomu docela dlouhá cesta odhodlávání se a váhání, která trvala možná i sedm, osm let. Právě před touhle dobou jsem skrze svůj literární počin stvořila dívčinu, která se přímo vyznačovala tím, že nosí copánky na milion a jeden způsob. Neskutečně se mi to líbilo. Ale nikdy jsem nenašla odvahu si představit, že bych něco takového měla na hlavě sama. Bála jsem se, že mi to nebude slušet, že kvůli tomu budu hůř shánět práci a tak podobně. Ale moje virtuální cácorka, holka od rány sršící energií i břitkým humorem, mě naisnpirovala takovým tím malým červíčkem v hlavě, který říkal, proč to nezkusit. Ale u koho si je jen nechat udělat? Obešla jsem pár kadeřnictví a upřímně žádné mě nenalákalo ani s personálem tak, abych tam strávila více jak dvanáct hodin. Dívčiny s pečlivým melírem a umělými nechty prostě nebyly moje krevní skupina. Spásný nápad přišel záhy. Už více jak rok jsem vídala nabídku zaplétání copánků ve své oblíbené vegetariánské restauraci. Sice už to bylo nějaký pátek a trochu jsem se bála, že už ten plakátek dávno někdo sundal, ale moje obavy byly zbytečné. Jako by na mě čekal, už si jen stačilo napsat číslo. Nevydržela jsem až domů. Ve dvaadvacítce z Ípáku na Karlák jsem nedočkavě vytočila číslo a doufala, že na druhé straně někoho najdu. Našla. A to byl teprve malý začátek velkých věcí.
Amineta už na poslech zněla jako milý člověk, který ale ví, co chce a ví, co je potřeba, než si někdo copánky skutečně zaplete. První na seznamu bylo se potkat a o tom všem si nejdříve popovídat, jestli je to skutečně to pravé ořechové. S Ami jsem se  potkala v kouzelné pohádkové zahradě jednoho neméně kouzelného podniku na Letné. V podstatě jsme se poznaly na první pohled a věděly jsme. Nestává se to vždycky, ale s Ami jsme velmi rychle zjistily, že máme mnoho společného, že nás spojuje divadlo, tanec i podobný pohled na svět. Že pro nás nebude problém strávit spolu mnoho hodin při zaplétání, už bylo jasné. Následoval první výběr barev materiálu a také rozhodnutí, jak si své první copánky představuji. Tehdy ještě jsem šla do černého kanekalonu. Odvážila jsem se ale k dvanácti tyrkysovým copánkům rozmístěným po celé hlavě. Od Ami jsem měla i kontakt na dodavatele, se kterým se dodnes vždycky rádi při předání pozdravíme a povíme si novinky o životě i o světě. Zpětně vidím, kolik pozitivních věcí a lidí mi rozhodnutí mít copánky přineslo.
Zaplétání samotné je nádherný relaxační i terapeutický rituál. Myslím, že copánky jsou hodně ženská záležitost a já je mám spojené s poctivým holčičím kvokáním, drbáním a vykecáváním se ze všech životních trablů, zážitků všeho druhu a sdílením podobných osudů. Samozřejmě muži jsou velké téma napříč časem, generacemi a bůhví čím ještě. Ale když máte možnost to v přátelském prostředí všechno probrat a sdílet, má to krásný očišťující účinek. Obecně vzato, kdybychom my holky víc dbaly na pravidelnost našich holčičích setkání, naši muži by nás brzy nepoznali. Místo dračic by měli doma světice, vyklidněné, vymluvené a usměvavé. Neděláme to, protože na sebe prostě nemáme čas. Ale zaplétání copánků je přesně ten okamžik, který nás k zastavení a uklidnění vybízí.
Vždycky je to den jenom pro mě. Nikam nespěchám, nic neřeším, mám čas se na sebe soustředit a něco se sebou dělat. Je to odpočinkový den, kdy vypínám a věnuju se jen tomu, co chci do copánků zaplést krom barev, a naladím se na Ami a holky, které se kvokacího okénka občas účastní, a jen si užívám posezení na stejné vlně. Dá se u toho stihnout spoustu věcí. Tak předně jsme vždycky vyposlechly spoustu dobré hudby. Sem tam si můžete čas proložit filmem, debatou o knižních novinkách a i tak je pro věčné téma život a vztahy dost času. I když mám občas pocit, že si nikdy nestihneme říct všechno a jeden dva zaplétací dny prostě nestačí.
O tom, co si do copánku zaplést krom korálků, peříček a jiných drobností, jsem začala přemýšlet až po čase, kdy jsem pochopila, že copánky nejsou jen módní doplněk. Jsme všechny tak trochu čarodějky, takže mezi kouzla, která si do copánků nechávám dát jsou radost, síla vydržet a vytrvat, láska, protože té nikdy není dost, pozornost k životu a všem nabídnutým šancím, divokost a přirozenost, zdraví a schopnost čarovat. K tomuhle všemu mám zcela praktický důvod. Když si totiž skutečně necháte copánky zaplést, tak se kouzla opravdu začnou dít.
Někteří lidé si myslí, že by jim copánky neslušely, někteří se bojí, že by byli příliš výrazní a změnění. A někteří naopak skrze copánky po změně touží. Copánky neřeší problémy, neřeší bolístky na těle a duchu. Jediné, co copánky způsobí, že se nezměníte na někoho jiného, ale v sebe sama. Copánky totiž zvýrazňují, to, co jste. Rozsvítí  vás tak, že se nemůžete nikde schovat. Do zrcadla se na sebe pořád díváte vy, jen vaše tvář i oči jsou zářivější. A vy se na sebe smějete. Líbí se vám, co vidíte.  A čím víc se to líbí vám, tím víc na to pozitivně  reaguje i vaše okolí. Usmívají se na vás cizí lidi na ulici. Sama v sobě jsem se s každými copánky cítila jistější, pevnější. Spokojenější. A na to jdou muži jako vosy po medu. Je to jako když je holka zamilovaná. Září a svítí a miluje celý svět a celý svět miluje ji. Jen s tím rozdílem, že jste zamilovaní do sebe. A je to dobrá láska. Kdo se má rád, ten se o sebe stará, pečuje a hýčká, aby mohl být opora pro sebe i pro druhé. Neopečovávaný trám vám dřív nebo později shnije a spadne a nepodrží už nic a nikoho. S námi lidmi je to stejné.
Shrnuto a podtrženo, s copánky máte pocit, že máte antény do vesmíru. Vždycky se cítím vitální, o něco pozitivnější. Snad i proto, že jsem to já a nikdo jiný a spoustu energie ušetřím na tom, že se za nikoho jiného nevydávám a nemusím nic předstírat. Je to nesmírně uvolňující. Pokud byste se chtěli vrátit nohama na zem, mám samozřejmě i praktičtější zkušenosti. Třeba nechodím spát s mokrou hlavou, používám březový šampon a k copánkům se chovám jako k normálním vlasům. Denně používám kokosový nebo jasmínový olej. Vyživuje vlasy i vlasovou pokožku a po sundání kanekalonu se vlasy velmi  rychle zregenerují do bezcopánkové podoby. Hodně důležtitý je i pitný režim. Květiny vám bez vody taky usychají a hynou a s vlasy je to stejně tak. Osobně mám ráda obyčejnou vodu a tekutinami se určitě nemyslí dvoulitrovka koly, ale zdravý rozum má v hlavě každý, takže věřím, že si poradí stejně jako já.
Copánky jsem si nenechala udělat jednou. Vracím se k ním opakovaně a s každými dalšími jsou zaplétací kouzla silnější a účinnější. Stejně jako experimenty s barvami. Začínala jsem na černých copáncích s pár modrými, napočtvrté už aby na mě člověk černé pohledal, zato odstínů modré hned několik. Kdyby se mě někdo zeptal, jestli do toho má jít, tak mu řeknu, ať si nejdřív najde toho, kdo mu je zaplete. Samozřejmě, že někde mezi těmi všemi dalšími radami dostane číslo na Aminetu. Už jen proto, že budu vědět, že ho odešlu do zodpovědných rukou. Copánky pro vás totiž můžou být buď módní záležitost, anebo něco mnohem, mnohem víc.  Vždycky to nakonec stejně záleží jen na vás. Když píšu tyhle řádky, po ramenou mi akorát splývají moje modré krásky. Cítím se spokojená, copánková a je mi dobře. A věřím, že tohle je zkušenost a zážitek, který stojí za to sdílet, aby ho mohli zažít další.
                                                                                                                                                    jRh
 
07/2014
Africká kultura
......ma vždy fascinovala. Ako dieťa som milovala vôňu afrických drevených sošiek, zvuk bubnov, farebnosť a rozmanitosť afrického sveta. Ženy afrického kontinentu aj napriek náročným životným podmienkam si po storočia zachovali úctu k prírode, cyklom a farbami uctievali dary života, materstvo, múdrosť, krásu.... Africké copánky pre mňa vždy znamenali akúsi korunu tejto oslavy ženského princípu, naviac, ak sa zaplietali rituálne, so zámerom a prianím, ktoré nám copánky mali denne pripomínať. Z môjho pohladu ide o viac ako o ozdobu na korune ženskej krásy. Copánky od Aminety milujem, a budú ma zdobiť celé leto...Ďakujem za ne a za nádhernú prítomnosť jej bytosti pri každej príležitosti.
                                                                                           Kristy K.
kristy.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
07/2014
Tři copánky pro štěstí
Uz je to asi dva týždne čo moju hlavu zdobia copánky od Aminety ...Moja cesta k nim viedla cez kámošku s velkým srdcom, ktorá si nakúpila farebné bavlnky, dohodla stretnutie so stvořitelkou tohoto nádherného symbolu ženskosti, krásy a radosti zo svojej vlastnej bytosti....Copánky su uplne úžasné, tesim sa z nich ako male dieta doteraz az navždy teda kým sa nerozpletú , alebo nepopletú nejakú mužskú hlavu Ale najviac si vazim Aminetu, ako skvelu inspiraciu ženskosti, vnimavosti.                                                                                                                                                                                   Simona
 
09/2014
Malá velká letní revoluce
aja-v-kole.jpg
Moje malá letní revoluce je září, podzim se začíná pomalu hlásit a já rozplétám svých 141 copánků Stalo se pro mě už tradicí, že každý rok na přelomu května/června svěřím svoje kudrliny Pétě, která mě na pár měsíců změní k nepoznání. V minulosti jsem byla „pokusným králíčkem“ a nechávala si dělat různé variace jen z mých vlasů nebo pár copánků síly z kanekalonu. Potom se ve mně cosi zlomilo a já toužila zkusit víc.
Vzpomínám si na mé první copánky po celé hlavě. Nebyla a není to jen vizuální změna, i když se to tak může zdát a u spousty lidí se setkávám dokonce s nepochopením a negativními reakcemi. Copánky se pro mě staly malou letní revolucí a krásným úsekem roku. Společně s vlasy do nich nechávám zaplétat sílu, pozitivní myšlení, odvahu a sebejistotu.
Ať zní tyto věty jakkoliv pateticky, chci všem, kdo uvažují o takové změně říci: Neváhejte! Vykašlete se na to, jestli se společnosti něco líbí nebo nelíbí. Řiďte se tím, co cítíte a považujete za správné.
Poslouchejte svůj vnitřní hlas a nebojte se. Přinejhorším jsou to přece jenom vlasy :-)…a zároveň nejsou. O tom to je. Mnohým se můžou zdát takové experimenty zbytečné, ale můžu potvrdit, že společně se změnou účesu ke každému dorazí i změna v psychice. Záleží jen na lidech, co jsou ochotni přijmout a co ne. Mě díky copánkům vždy opustí jakási upjatost, mám pocit větší svobody, cítím se víc žensky, jsem více bezprostřední a pozitivně vyladěná. Často když o tom přemýšlím, směju se nad tím, jak málo stačí, aby se člověk cítil jinak, aby najednou byl jinak naladěný, jinak přemýšlel a žil. Stačí si jen sednout a nechat Aminetu kouzlit. Teď když už mám zpět svoji blonďatou hřívu, začíná u mě znovu režim těšení na další letní revoluci. Mám to v sobě tak nastavené, že si během roku copánky nenechávám, ale nezáleží na tom v jakém měsíci nebo dni si je člověk nechá udělat. Záleží jen na tom, jestli chce. Jestli chce strávit den s krásnou osobu, která ho obohatí už jen svoji čirou přítomností a jako bonus mu změní účes Mohla bych napsat tisíc slov a stejně cítím, že není v mých silách s nimi vyjádřit, jak moc si vážím Aminety i toho co dělá. Proto vám potencionálním zájemcům nezbývá nic jiného než to zkusit. Objevujte sami sebe, opravdu to stojí za to! Nejvěrnější usměvavá zákaznice Ája 
 
07/2015
Ženy, pokud byste si chtěli splnit touhu po dlouhé hřívě, velmi doporučuji. Amineta je skvělá. Už samotné zaplétání (které je mimochodem časově náročné) bylo úžasné sdílení. Velmi doporučuji pro cestování po teplých krajínách. Měla jsem je v Indii a byla to bomba - luftuje a člověk s tím nemusí nic dělat. A ještě pokud budete cestovat po severní Indii, kde je tibetská kultura, tak budete oblíbení (nevěsty si zaplétají 108 copánků:-) Sananda
open-rasta-v-indii.jpg